Tulajdonképpen rettentő kínos kezdett lenni, hogy itt lakom tőle tán 500 méterre, és az elmúlt év során még egyszer sem jártam a szomszédos botanikus kertben. Pedig teljesen szép, híres, ez Tokió első botanikus kertje (1961-ben létesítették, előtte faiskola volt), annyira nem is drága (500 en a belépő, de az éves bérlet csak 2500… ezt elszúrtam, nemsoká el fogok költözni). Viszont most a virágnézés apropójából csak elmentem megnézni. Ez a főbejárat, belülről:
A park a szokásos japán mércéhez képest is, de különösen ahhoz képest, hogy Nagy-Tokión belül van, hatalmas. 476 ezer négyzetméter, amelyben 30 különféle területet alakítottak ki.
Az egyik ilyen a bejárat melletti rengeteg azálea, 290 faj 12 ezer (!) példánya, amelyek azonban nem most nyíltak:
Kicsit arrébb a bazsarózsakert található, amelyeknek szintén nem most volt a szezonja, viszont a cseresznyevirágzás utolsó napjaira értem oda (mármint Tokióban, délen rég elvirágzott, Naganóban, a hegyek közt meg majd májusban):
A park egyik “sarkában” egy nagy üvegház található, trópusi növényekkel, begóniákkal, vízililiomokkal, lótuszokkal és hasonlókkal; előtte pedig egy nagy tér, a szélén cseresznyefákkal:
a közepén pedig szökőkúttal és egy hatalmas rózsakerttel (274 faj 5100 példánya):
Sajnos, a rózsák csak egy hónap múlva fognak nyílni, de akkor nagy banzájt rendeznek.
A parkban mintegy 4500 fa- és cserjefaj körülbelül 100 ezer példánya található. Mivel ez itt Japán, természetesen kis táblácskával precízen felcímkézve. És tényleg sokszínűen van kialakítva, az is megtalálja a számítását, aki virágokban akar gyönyörködni, az is, aki sűrű, zöld parkba vágyik:
vagy épp a virágok közt akarja fotózni a gyereket:
vagy éppen a fák közt szeretne sétálni, afféle minierdőben:
vagy elvágyik a természet ölére, kis patakkal:
És persze van teljesen civilizált, kőutas rész is, szép, színes fákkal:
De az én kedvenceim akkor is a kis tavak. Az ember leül a partjukon, és szépen eltöpreng a világ folyásán, és viszonylag sikeresen el lehet felejteni, hogy pár száz méterrel arrébb autók és vonatok rohangálnak, emberek nyüzsögnek, vásárolnak, közlekednek, miegymás:
Ja, és búcsúzóul utoljára hagytam a főbejárat külső képét. Mindenki rá fog jönni, hogy miért:
A hanamiról és a botanikus kertről szóló cikkek, képek nagyon jók.
Ilyen “városrész bemutatós” cikk még jöhet sok. :)
á… gyönyörű hely…
Merre költözöl?
Képzeld, az MJKK-ból 2-en is IBU-n vannak, ha véletlen Chibban jársz és magyar szót akarsz hallani :)